Preheater jest niezbędny przy lutowaniu bezołowiowym, gdzie należy podgrzać płytę do ok 200 stopni, ale od razu zaznaczam ze preheater do lutowania oczywiście potrzebuję innych urządzeń sam w sobie do niczego się nie przyda, takich jak lutownica kolbowa do lutowania bezołowiowego np model 2900 lub stacja na gorące powietrze (wszystko omówione w artykule o lutowaniu bezołowiowym).
Pamiętaj preheater to wstępne podgrzanie w lutowaniu bezołowiowym, bez którego nie jesteś w stanie wlutować żadnego elementu!!!!
Podgrzewacza można używać przy wylutowaniu ołowiowym co zdecydowanie usprawnia pracę skraca czas potrzebny na wylutowanie danego elementu, czyli czas grzania stacji hot air, która może stopić plastikowe elementy przy dłuższym podgrzewaniu. Czy kiedyś lutowałeś złącze w legendarnej motoroli 205 (acer) setki telefonów po włożonej na tzw Chamca odwrotnie ładowarki szkoda ze w tych preheatery kosztowały bajońskie pieniądze ułatwiło by to wielu z nas robotę.
Teraz spotkaliśmy się z potrzebą naprawiania dżojstików telefonach GSM, są one nagminnie uszkadzane przez brud ,kurz, a co potężniejszy klient wyrywa go ze ścieżkami. Do akcji musi wkroczyć preheater inaczej nasze nieudolne próby wymiany dżojstika bez podgrzewacza skończą się tym iż wyrwiemy go z korzeniami a wtedy nasz czas idzie na marne nie mówiąc o telefonie klienta łatanie ścieżek jest w niedobrym stylu wiec trzeba zrobić wszystko żeby tego uniknąć. Podgrzewacz nic nam nie stopi do temperatury 200 stopni większość elementów plastikowych jest odporna na wysoką temperaturę. Podobnie sytuacja ma się ze złączami systemowymi. Podgrzane do 200 C a następnie od drugiej strony płyty przejechane czy to kolbówką czy gorącym powietrzem szybciutko odchodzą od płyty PCB nie wyrywając ścieżek.
Do czego podgrzewacz 853a aoyue
Zdarza się często iż mamy płyte po telefonie gsm który uległ małemu wstrzasowi .Tutaj podgrzewacz posiada pewną przewage nad stacją na gorące powietrze , otóż podgrzewjąc nim płyte w celu połącznia jadnej z setek kulek bga w celu jej wypozocjonowania i połaczenia sie z układem i płytą w pierwotnym położeniu omijamy negatywne oddziaływanie powietrza oraz nierównomierne podgrzanie poszcególnych miejsc na płycie .Dotyczy to jedynie podgrzewaczy infrared przykladowym modelem jest 853a który równomiernie pogrzewa płyte na całej jej długosci
Swietnie sprawdza sie stawianiu kulek w układach BGA zwłaszca model infrared.
Na rynku jest wiele podgrzewaczy preheaterów pwoinneś zakupić podgrzewacz o jak największej powierzni grzania oraz najlepiej model infrared aby wyeliminowac podmuchy powietrza które są dyskomfortem w pracy.
Czy lepiej zaopatrzyć sie w podgrzewacz przy pierwszych zakupach całego sprzęty czy dopiero jak bede miał dużą potrzebe ?
To z kolejnych pytań zadawanych przez kupujących Mały problem kiedy tylko modernizujemy nasz warsztat kupując nowsze urzadzenia , wypada gorzej jesli mam pierwszy raz zakupić sprzęt do serwisu i musisz liczyc sie ze swoim bardzo często skromnym portfelem.korzystnie jest kupić przy pierwszym zakupie preheatera dlatego iż w cenie naszego preheatera mamy koszt podstawki montazowej do chwytania płyt pcb która jest niezbędna przy pracy z hot air a to niejednokrotnie wydatek ok 50 zl, który przy poźniejszym zakupie zwlekanym przez ciebie bedzie poprostu zdublowany.
Podsumujmy do czego preheater i co nim wylutujesz ?
- lutowanie bezołowiowe elementy elektroniczne styki joysticki złącza systemowe i inne (niezbędny)
- w lutowaniu ołowiowym elementy elektroniczne ( dodatek ułatwiający prace )
- lutowanie ołowiowe joysticka w sony ericsson siemens ( niezbędny)
- lutowanie ołowiowe złącza systemowe (co najmniej) bardzo pomocny a w nie których przypadkach niezbędny )
- podgrzewanie płyt z tzw zimnymi lutami (niezbędny jedynie infrared !!!! )
- regeneracje kulek w układach BGA
Zachęcam do uzbrojenia się w ten sprzęt. Zwrot gotówki gwarantowany pod warunkiem, iż piwo że skrzynki zawsze będziemy otwierać po robocie, a nie przed.
Ceny preheaterów wahają się miedzy 300-450 zł biorąc pod uwagę pieniążki, które uzyskujemy za wymianę joysicka zastanawianie się nad zakupem jest nie na miejscu.
Warto by, aby nasz nawet mały warsztacik miał podgrzewacz musimy się przecież czymś różnic od małego pryszczatego Andrzejka jego dużej rosyjskiej transformatorówki i leżącego obok porozkręcanego telefonu z rozbitym wyświetlaczem zaraz przy mały podręczniku początkującego elektronika z otwartą stroną o prawie Ohma
Z ostatniej chwili seryjka zdjęć telefonu przyjętego przez nasz serwis po innym który w Sony Ericssonie k 500 próbował wylutować joystick bez użycia preheatera . Na fotce widać iż z jednej strony joysticka zostały wyrwane ścieżki . Aby klient nie zobaczył dewastacji próbowano połatać ścieżki tworząc super power pająka ten pseudo fachowiec mimo to podrucikował tylko dwie wyrwane ścieżki zapominając o trzeciej w rozpaczy. Dodam jedynie iż joy nie został wymieniony gdyż amator taniego serwisu nie potrafił go wylutować używając dostępnych narzędzi. Po prostu brakło preheatera.